Počiatky tohto vzťahu siahajú do konca 90. rokov, keď Ruskom otriasla vlna rasistického násilia páchaného neonacistickými skinheadskými gangmi. Po nástupe Putina do prezidentského úradu v roku 2000 jeho režim využil tento vývoj dvoma spôsobmi.
Po prvé, Putinov režim využil neonacistickú hrozbu na ospravedlnenie prijatia protiextrémistických zákonov, čo je dlhodobá požiadavka niektorých ruských liberálov. V konečnom dôsledku sa táto legislatíva používa na stíhanie ruských demokratov. Po druhé, Kremeľ spustil projekt „riadeného nacionalizmu“, pokus o spojenie a mobilizáciu radikálnych nacionalistických militantov, vrátane neonacistov, ako protiváhu vznikajúcej protiputinovskej koalície demokratov a ľavicových radikálov.
Ideme spolu – Идущие вместе , proputinovská mládežnícka organizácia, ktorá je známa svojou kampaňou proti postmodernistickej literatúre, urobila prvý krok tým, že oslovila OB88, najmocnejší skinheadský gang v Rusku.
Táto spolupráca sa rozšírila po ukrajinskej oranžovej revolúcii v roku 2004. Aby Kremeľ izoloval Rusko pred nákazou prodemokratických protestov, premenil Ideme spolu na ambicióznejší projekt s názvom Naši.
V rámci príprav na konfrontáciu s potenciálnym demokratickým povstaním v Rusku Naši získal členov futbalových gangov, ktorých subkultúra sa prekrývala s neonacistickým podhubím.
Počas roku 2005 násilníci z Naši zorganizovali sériu razií na protiputinovské mládežnícke skupiny. Najnásilnejší útok, po ktorom zostali štyria ľavicoví aktivisti v nemocnici, viedol k zatknutiu útočníkov. Po tom ako policajnú stanicu navštívil Nikita Ivanov, kremeľský funkcionár, ktorý dohliadal na mládežnícke organizácie verné režimu, všetkých útočníkov prepustili.
Výsledný škandál vyvolal reorganizáciu projektu „riadeného nacionalizmu“. Zatiaľ čo sa Naši dištancovali od futbalových gangov, jeho radikálni militanti migrovali k dvom súperiacim kremeľským zástupcom, nacionalistickej skupine „Mladé Rusko“ a skupine bojujúcej proti imigrácii „Miestni“. Práve tieto organizácie sa stali spojnicou medzi neonacistickým podzemím a Kremľom.
Neonacistickí vodcovia zapletení do vraždenia
V rokoch 2008-09 ohrozovali Kremeľ snahy ruského opozičného aktivistu Alexeja Navaľného vybudovať v Rusku protiputinovskú koalíciu demokratov a radikálnych nacionalistov. V reakcii na to Kremeľ začal spolupracovať s „Ruským obrazom“, tvrdou neonacistickou skupinou, ktorá je známa najmä svojim časopisom a kapelou „Pravý hák“.
S pomocou kremeľských koordinátorov Ruský obraz zaútočil na nacionalistov, ktorí opustili skinheadov pre Navaľného koalíciu proti Putinovi. Na oplátku získal Ruský obraz privilegovaný prístup do verejného priestoru a médií.
Jeho lídri viedli televízne diskusie so štátnymi funkcionármi a spolupracovali s Maximom Miščenkom, poslancom z vládnucej strany. Snáď najšokujúcejšie je, že Ruský obraz usporiadal aj koncert neslávne známej neonacistickej skupiny Kolovrat na moskovskom Blatnom námestí, len kúsok od Kremľa.
Problémom Kremľa bolo, že vodca Ruského obrazu Iľja Gorjačov bol horlivým zástancom neonacistického aktivizmu, ktorý spáchal stovky rasistických vrážd od roku 2005 až 2010. Úrady aj napriek tomu privreli oči pred dvojhodinovým internetovým dokumentom z produkcie Ruského obrazu s názvom Ruský odpor, ktorý oslavoval týchto vrahov ako vlasteneckých hrdinov a vyzýval na ozbrojený boj proti režimu.
Kremeľ však nemohol ignorovať zatknutie Nikitu Tichonova, bývalého skinheada a spoluzakladateľa Ruského obrazu, obvineného z vraždy. Tichonov bol vodcom BORN („Bojová organizácia ruských nacionalistov“), teroristickej skupiny, ktorá spáchala sériu vrážd verejných činiteľov a bojovníkov proti fašizmu. Medzi obeťami bol aj uznávaný právnik v oblasti ľudských práv Stanislav Markelov a novinárka Anastasia Baburová. Tichonov bol za ich vraždy odsúdený v roku 2011.
Policajné vyšetrovanie odhalilo, že Gorjačov považoval BORN a Ruský obraz za ozbrojené a politické platformy neonacistického povstania podľa vzoru IRA a Sinn Féin v Írsku a Severnom Írsku. Zo súdnych materiálov vyplýva, že keď Gorjačov podával správy svojim kremeľským nadriadeným, radil Tichonovovi aj o výbere obetí vrážd. Gorjačov bol v roku 2015 uznaný vinným z objednávky vrážd mnohých ľudí vrátane Markelova.
Nepriaznivá publicita zničila kariéry niektorých kremeľských podporovateľov neonacizmu, ale veteránom Ruského obrazu sa naďalej darí v propagandistických inštitúciách Putinovho, čoraz autokratickejšieho režimu.
Jednou z nich je Anna Trigga, ktorá pracovala pre Internet Research Agency, továreň na trollov, ktorá zasahovala do amerických prezidentských volieb v roku 2016 a pokúšala sa rozdúchať protimoslimskú nenávisť v Austrálii. Ďalším je Andrej Guľutin, redaktor webovej stránky Ridus, dôležitej platformy proputinovského ruského nacionalizmu.
Podpora neonacistov v zahraničí
Nemenej dôležitá je úloha neonacistov a iných pravicových osobností v ruskom útoku na Ukrajinu. V roku 2014 Aleksander Maťušin z Ruského obrazu pomáhal terorizovať prívržencov ukrajinského štátu v Donecku v predvečer ruskej vojny na východnej Ukrajine. Stal sa hlavným poľným veliteľom.
Dnes Dimitrij Stešin z Ruského obrazu, slávny vojnový korešpondent bulvárneho denníka, šíri lži, ktoré obviňujú ukrajinské sily z operácií pod falošnou vlajkou, ktoré sú v skutočnosti zverstvá páchané ruskou armádou.
Kremeľské hýčkanie si domácich neonacistov je v súlade s jeho podporou neonacistov na západe. Niektorí posilňujú protizápadné konšpiračné teórie ako „experti“ vystupujúci na Russia Today, čo je propagandistický televízny kanál patriaci Kremľu. Iní slúžia Kremľu ako zahraniční pozorovatelia, ktorí následne schvaľujú priebeh podvodných volieb konaných v Rusku. A medzitým všetkým riadi Američan Rinaldo Nazzaro v tichosti medzinárodnú neonacistickú teroristickú organizáciu The Base z bytu v Petrohrade.
Putinovo vyzbrojovanie neonacistov bolo vždy riskantnou stratégiou, ale nebolo iracionálne. Narozdiel od klasických nacionalistov, ktorí skôr podporujú myšlienku slobodných volieb, neonacisti odmietajú demokratické inštitúcie a samotnú ideu ľudskej rovnosti. Pre diktátora, ktorý rozkladá demokraciu a buduje autoritársky režim, sú ideálnymi spolupáchateľmi.
=== Zdroje ===
Ruský obraz a politika riadeného nacionalizmu v Rusku
OB88 – najobávanejší neonacistický gang v Rusku:
https://web.archive.org/web/20021004111831/http://2002.novayagazeta.ru/nomer/2002/70n/n70n-s00.shtml
Mládežnícka organizácia Naši:
https://www.opendemocracy.net/en/russia_nashi/
Nikita Ivanov z Kremľa oslobodzuje neonacistických útočníkov:
https://www.gazeta.ru/2005/09/14/oa_170780.shtml
Pravý Hák – spriatelená kapela Ruského obrazu:
https://www youtube.com/watch?v=2sAEd0uKoLo
Vrah Ilja Gorjačev:
https://www.bbc.com/news/world-europe-33657409
Galina Koževnikovová. Jesenná renesancia-2009: Od RNE po Kolovrat:
https://www.sova-center.ru/racism-xenophobia/publications/2009/12/d17583
Vrah Nikita Tichonov:
https://www.rferl.org/a/russian_nationalists_convicted_of_killing_lawyer_reporter/16797379.html
Aktivity neonacistu Maťjušina na Ukrajine:
https://www.bbc.com/news/world-europe-29721466
Prienik ruských neonacistov do ruských médií:
https://novayagazeta-vlad.ru/2015/09/28/1671/okoloborn.html
Propaganda produkovaná Stešinom pre Komsomolskú pravdu:
https://www.kp.ru/daily/27377/4559905/
Neonacista Rinaldo Nazzaro a jeho základňa v Petrohrade:
https://www.bbc.com/news/world-51236915
rusofasisticky rezim si svojich neonacistov... ...
Dmitry Utkin - neonacista od Wagnerovcov ... ...
putin sa v kremli objima s neonacistami ...
neexistuje vagabundskejsi stat na svete ako... ...
pekne vidno preco rusakovo podporuje... ...
Celá debata | RSS tejto debaty